Telefon
WhatsApp
GERÇEK ZENGİNLİK (1)

Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılında Suudi Arabistan’da kişi başına düşen milli gelir 23 bin doların üstünde. Bu rakam Katar’da yaklaşık 65 bin dolar. Şunu da belirtmekte fayda var bu ortalama milli gelir değerleri sizi yanıltmasın. Hani şu parayı su gibi harcayan prensler, uçak kapatan, otel kapatan sonradan görme zengin elitler var ya! İşte bu milli gelirin çoğu da onların cebine gidiyor. Hakkını yemeyeyim bu ülkelerde yaşayanlar bu zenginlikten faydalanmıyor değil ama asıl parsayı götüren daha çok az önce bahsettiklerim.

Bu iki ülkeyi özellikle seçtiğimi belirtmek isterim. Her iki ülke de birer çöl ülkesi. Yerin üstü değil ama altı doğal kaynak zengini. Bu ülkelerde doğal bir orman yok mesela. Öyle geniş alanlarda hele de sulama olmaksızın tarım yapmak isterseniz işiniz zor. Her iki ülkede de zengin petrol ve doğal gaz yatakları var. İşte bu kanaldan o kadar kolay para gelmiş ki bu ülkelere adeta “ne oldum delisi” olmuşlar. Akıllarına bu parayla entelektüel bir toplum inşa etmek gelmemiş. Zaten bunu da mevcut yönetim biçimleri anlamında pek de isteyeceklerini sanmam. Çünkü entelektüel seviyesi artmış, sorgulayan bir toplum bu tür ülkeler için zararlıdır!

Siz hiç şöyle bir haber duydunuz mu: “Riyad Teknoloji Üniversitesi ARGE merkezinde geliştirilen yeni nesil akıllı telefon şimdiye kadar keşfedilmemiş birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Tamamı Suudi Arabistan’ın teknoloji altyapısı kullanılarak geliştirilen telefonların önümüzdeki yıl piyasada olması ve bilinen büyük markaların pabucunu dama atması bekleniyor!”. Bu hayali bir haber. Öyle bir üniversite var mı bilmiyorum. Ama bu kadar paraya sahip olan bir ülkede bu olmalıydı.

Başka bir örnek vereyim. Peki, şunu hiç duydunuz mu: “Katar Ulusal laboratuvarlarında geliştirilen bir ilacın kansere karşı şimdiye kadar geliştirilen diğer ilaçlardan çok daha etkili olduğu ve yapılan insan deneylerinde tam başarı sağlandığı ifade edildi.” Bu haber de tabiki asparagas. Bırakın bu ülkeden böyle bir haberin gelmesini, buna yönelik bir çalışmalarının bile olmadığından emin olabilirsiniz.

Her iki ülkeyi şu haberle duyuyorsunuzdur: “İstanbul Havalimanına süper lüks özel uçağıyla inen prens ve beraberindekiler daha sonra uzun bir konvoyla tamamının parasını ödeyerek kendilerine ayırdıkları otele geçtiler. Konvoydaki araçların toplam değeri dudak uçuklattı.” Bunun gibi daha birçok haber duyabilirsiniz bu ülkelerle ilgili. Çünkü bu tür ülkelere “medeniyet girmeden önce para girmiştir”.

Benim bu bahsettiğim “zengin!” ülkelerdeki insanlardan kitap okumaya olan düşkünlükleriyle, bilim, kültür ve sanata olan özel ilgileriyle bahsetmem gerekmez miydi? Sizce de bu işte bir terslik var değil mi!

 

NOT: Konuya sonraki yazıda başka açıdan devam edelim!

Kahramanmaraş Özel Karaoğlan kişisel gelişim kursu

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Reklam

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

Trend Haberler

Editörün Seçimi

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150